Kufiri tek “Molla e Kuqe” në Nish. Çfarë fsheh Serbia?! - Gjurmë Shqiptare

2 807 Shikime 289 mijë
Argëtim

Ne vitin 1877 - 1878 ushtria serbe nderrmori nje sulm frontal e te ashper mbi Sanxhakun e Nishit...
Asokohe e gjithë kjo zone sot ne Serbi, jetohej nga shqiptaret....
Nena, baballare gjysher, femije fare te vegjel u detyruan te lene shtepite e tyre....
Mese 740 fshatra dokumentohet te jene boshatisur nga banoret e tyre autoktone shqiptare.
Sot ne kete hapsire disa mijera kilometra katrore zyrtarisht nuk ka me shqiptare, madje askush nuk lejon qe te flitet per ta dhe historine e dikurshme
Cfare ndodhi me shqiptaret e Sanxhakut te Nishit dhe cilat jane gjurmet qe nuk jane shuar ende edhe sot....
Një hulumtim i fortë, per te zbuluar te vertetat e kesaj zone... Ku shkuan shqiptaret ? Cfare ka mbetur pas ? Perse strukturat perkatese u shqetesuan nga kerkimet tona ?
Programi "Gjurmë Shqiptare" përfshin një audience të të gjitha moshave. Përfshirja e temave historike, zbulimi i zonave të ndryshme, brenda dhe jashtë Shqipërisë, promovimi i pjesëve të fjetura, shpalosja e kulturës, trashëgimisë, ndërthurur me të sotmen bën që audienca e përthithur të jetë e konsiderueshme dhe gjithëpërfshirëse. Një pjesë e temave historike apo edhe e zonave që trajtohen në Gjurmë Shqiptare nuk njihen ose janë trajtuar përciptazi në historiografinë shqiptare.
Gazetar: Marin Mema
Për më shumë vizitoni: top-channel.tv/
Subscribe to "Top Channel" on ALget Channel for NEWS and TV
Shows HERE: bit.ly/2Y15KwK
For more content from click HERE: www.top-channel.tv
Like Top Channel on Facebook HERE: bit.ly/2FglWTs
Follow Top Channel on Instagram HERE: bit.ly/2uaYG2U
Follow Top Channel on Twitter HERE: bit.ly/2TJndeH
#GjurmëShqiptare#TopChannel

Komente

 1. fazli fisteki
  fazli fisteki
  Ditë më parë

  jojo edini mir. shum qena sllave serb

 2. fazli fisteki
  fazli fisteki
  Ditë më parë

  serbet kan qen sherbim

 3. fazli fisteki
  fazli fisteki
  Ditë më parë

  kur kan qen turqit na kem qen vendas autokton pelazg ilire deri danub. serbi ska egzistu servis jan kta shrbetore kan qen

 4. fazli fisteki
  fazli fisteki
  Ditë më parë

  arbanas don me than arbrore kjo tok

 5. fazli fisteki
  fazli fisteki
  Ditë më parë

  kan ardhue nga karpateve ruse sllave kta kopila romve kta kopila romve qena

 6. Rexhep Nikqi
  Rexhep Nikqi
  Ditë më parë

  QYTETI NISH ESHT I SHQIPTARVE -100% OR SHKA SERB I POSHTER IKE MASAKRU POPULLIN SHQITAR ME RUS SE EDHE TI SERB JE RUS DUHESH TI LIROJSH TOKAT SHQIPTARE KREJT.

 7. Rexhep Nikqi
  Rexhep Nikqi
  Ditë më parë

  LENE MORE SHKA SHKINE KREJT TOKAT SHQIPTARE SI IKE OKUPUEAR QEN SERBI.

 8. Rexhep Nikqi
  Rexhep Nikqi
  Ditë më parë

  SERBIJA ESHT APO SERBET JAN ARNMIQET E POPULLIT SHQIPTARE PRANDAJ POPULLI SHQIPTAR DUHET ME KAN TE LIDHUR KUNDRAJ SERBEVE. SERBET DUHET TI LIROJN TOKAT SHQIPTARE KREJT. SERBET E KAN PREJ ARDHJEN NGA RUSIA PRANDAJ SERBET DUHET TE KTHEHEN MBRAPA NE RUSI NGA E KAN PREJ ARDHJEN NUK KAN VEND NE BALLKAN.

 9. Shpetim Muci
  Shpetim Muci
  2 ditë më parë

  Marin MËMA të uroj nga zemra ime u bëfsh mbi 100 vjet. Sepse nuk je lodhur kurrë që na ke sjellë kohën ku kanë banuar vellezrit tanë të SHQIPETARE. Por politikanët e BE na coptua me 6 shtete. Bravo MARIM MËMA je njësh.

 10. Shpetim Muci
  Shpetim Muci
  2 ditë më parë

  Marin MËMA ti ke vene kokën tende ne rrezik sidomos në Greqi të kanë paralajmëruar që të mos hysh por ti prap ke hyre na ke sjellë historia e popullit të shqiptarizmit ku kanë banuar si nr Greqi Maqedoni mal të zi dhe në Serbi. Ti MARIM je gazetar por ke bere rolin si HISTORJAN. Ej Marin ti je një person shumë i zgjuar ty Marin bravo me të qoftë.

 11. Edmond Babani
  Edmond Babani
  2 ditë më parë

  O zotni gazetar shiptaret Jane ata para turqeve. Kjo eshte motivi sepse Serbia na cenon sepse kena nderru fene prej katolik e jemi ba musliman. Ata per me largu turkun ashte deshte me largua prepara shiptaret qe kane ndrushu fen

 12. Dhimitris Zylfis
  Dhimitris Zylfis
  3 ditë më parë

  Marin mema je nje njesh te duam shume

 13. Shehride Guraziu
  Shehride Guraziu
  3 ditë më parë

  Ne jemi njesha serbia per ne esht nje pik e vogel te jemi burra mos te frikesomi se jemi 🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇽🇰🇽🇰🇽🇰🇽🇰🇽🇰🇽🇰🇽🇰🇽🇰🇽🇰🇽🇰🇽🇰

 14. Une Vet
  Une Vet
  4 ditë më parë

  OMG une kam origjinen nga fshati Gergur. Faleminderit shume e shume qe na dhate mundesin te shohim vendlindjet e te pareve tane. Kam ndegjuar qe ne arkivat turke ka te gjitha dokumentet.

 15. Liri 2010
  Liri 2010
  4 ditë më parë

  Shkau mundohet ta mbulojë të vërtetën, me propaganda por e vërteta esht se në vitin 1877-1878 u dogjën me shume se 550 fshatra e shumica u vran u masakruan, u larguan në drejtim të Kosovës.. Te paret e familjes sime ishin nga atje fshati esht quajtur Bubilce të Leskovci...

 16. Patriot Albanian
  Patriot Albanian
  4 ditë më parë

  Jetoj n europ saher qe shkoj n vendlindje kumanov ndalem beh pause te molla kuqe aty ndihem i lire serbet e mallkuar edin qe nishi ka pasur wetem shiptar

 17. Babush Babushi
  Babush Babushi
  5 ditë më parë

  mos e haroni te kaluaren, por te bashkohemi para se me u perserit e njejta ne te ardhmen.

 18. ASAP Mobbing
  ASAP Mobbing
  5 ditë më parë

  I nderuari Marin Mema, familja ime eshte debu nga Masurica, dhe e kemi trashegu kete mbiemer ku eshte vendos pastaj ne Muqiverc te Gjilanit. Sterrgjyshi im Mulla Hasan Masurica, shpikes, luftetar dhe hoxhe. Shpikes i flutuarkes se pare, pushkes me 12 fisheke, dhe mullirit me ere. Ju kisha lut te beni pak hulumtin per te dhe vjedhjen e historis e shpikjeve te ti. Kemi libra, vizatime dhe disa nga mejetet e ti. Ju faleminderit.

 19. Nemanja Stevanovic
  Nemanja Stevanovic
  5 ditë më parë

  kosova esht Serbi

 20. Auto Oprema
  Auto Oprema
  7 ditë më parë

  alget.info/too/video/xZuyzp2YbYesmaA

 21. Kevin Imort
  Kevin Imort
  7 ditë më parë

  I need English subtitles please

 22. Auto Oprema
  Auto Oprema
  7 ditë më parë

  16:00 Grgur Brankovic. Otuda i ime sela Grgur. Staro hriscansko ime Grgur. Tako imamo i kod katolika Papa Grgur VII. NEMOZE SE MENJATI I IZMISLJATI ISTORIJA.

 23. Shiba Klien
  Shiba Klien
  7 ditë më parë

  O idiot, o i pa edukuar ne historine Shqiptare perpara sesa te flasesh per historine ike e mesoje historine. Nisi s'ka ch'tebeje fare me Sanxhakun apo Karadakun. Nisi eshte kapitali i Ilirise dhe i Bardhilyt. Nisi eshte qiteti ku ka filluar Bota dhe gjithe historia e saja. Nisi edhe nje here eshte kapitali i Ilirise dhe Bardhyllit. Idiote shko ne lajbrari e meso historin perpara sesa te flasesh per te.

 24. Wonderful World
  Wonderful World
  8 ditë më parë

  Kurse shqiptaret luftonin per turkun,si hyne serbet ne keto territore ne 1870?Nuk kishte shqiptar ta mbronin?E verteta eshte se Turku gjithmone i ka shitur Shqiptaret.I ka lene pa shkolla armatim pa asgje.Hani mut dhe thoni turkut vellezer

 25. avdulli video
  avdulli video
  8 ditë më parë

  Allahu ndor e marrt Hak yaRabi gjithmon shqiptart Musliman kan vujt prej shkive

 26. klevin neziri
  klevin neziri
  8 ditë më parë

  Lexoni per deshmite te masakrave kundra Shqiptareve si dhe per pretendimet LEGJITIME territoriale Shqipetare! Kombi po vdes dhe askush nuk po ben gje!

 27. Doruntina Mejzini
  Doruntina Mejzini
  9 ditë më parë

  Marin nuk ka fjal per gjestin tënd je i madh. Por tegjitha keto dokumentate kishin qen mir te ken perkthime anglisht me tekst posht.. Te kesh jet te gjat

 28. Dardan Berisha
  Dardan Berisha
  9 ditë më parë

  E Mimoz e Shot Galic? Lum ajo Nan Qka teka ber je shtylla e kosoves shum Rrespekt por ty Mimoz.

 29. mimoza gjermani
  mimoza gjermani
  9 ditë më parë

  Marin Mema 👑🦅i gjith shqiptaris🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇽🇰🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱

 30. Владимир Милошевић
  Владимир Милошевић
  10 ditë më parë

  KOSOVO ESHTE SERBIA

 31. rijad alimi
  rijad alimi
  10 ditë më parë

  Ka ne mal ndonji gur shum i sigurt ku mali i ndan i shtetit me ato private

 32. rijad alimi
  rijad alimi
  10 ditë më parë

  Mire e dinka shum mire katund fshat

 33. Besmir Milaimi
  Besmir Milaimi
  12 ditë më parë

  Dhe thojn ne fund Turqit i kemi armiq amo ne fakt Turqia na ka ndihmu me jetu me te lir se tani.

 34. Skopjeton 28
  Skopjeton 28
  12 ditë më parë

  Marin 🇦🇱 man of many years

 35. Benedetto Alltari
  Benedetto Alltari
  12 ditë më parë

  Ju lutem, kur do të dalin video me përkthimin në anglisht? Është shumë e rëndësishme.

 36. Joni Joni
  Joni Joni
  12 ditë më parë

  Te lumte Marim mema, dhashte zoti te rikthehen ato teritore shqiptare.

 37. The Patriot
  The Patriot
  12 ditë më parë

  Gabim trashanik mos perkthimi i cdo dokumentari te kti lloji ne anglisht!! A ka mundesi mor vlla te me kontaktoni ju perkthej un falas te gjithe emisionet ndaq ne anglisht e ndaq ne gjermanisht!?! Ju lutem, ne historine e dime po te tjeret duhet te mesojne per ne a m'kuptoni!?!

 38. Nora Kastrati
  Nora Kastrati
  13 ditë më parë

  Shumë respekt per juve. Ju lutem vazhdoni keshtu, të zbulohet e të kujtohet historia e vërtetë Shqiptare 🇦🇱

 39. Ymer Haxhiaj
  Ymer Haxhiaj
  13 ditë më parë

  Se din shqiptaret çdo të thotë ortodoks fe ortodokse = shfarosje fe ortodokse = zhdukje masive vrasje fe ortodokse = terorizim ortodoksi shfaros fëmij gra nuk e nje mëshirën ortodoksi vetëm të pij gjak njeriu ortodoksi njeh vetëm spastrimin etnik do ju lëj sërbi ju të filmoni ata alarmohen sa të marin vesh që kan ardhë nga shqipëria

 40. Adem Kastrati
  Adem Kastrati
  13 ditë më parë

  Respektee pr ty oo marin mema edhe ne jemi kastrat por me keqardhje jetojm n maqedonin e veriut.

 41. Sh Sh
  Sh Sh
  13 ditë më parë

  Ata thonë "shqiptaret kan jetuar ketu por jan larguar", ore nuk u larguan, i debuat ju nga shtepit e tyre, shtet kriminal.

 42. Enis Kalludra
  Enis Kalludra
  13 ditë më parë

  Kalludra (mitrovic) Kosov

 43. MAVIC MINI
  MAVIC MINI
  14 ditë më parë

  Respekt per keta dokumentar fantastik .... 🇦🇱🇦🇱💯💯

 44. Xeni Beshi
  Xeni Beshi
  14 ditë më parë

  Marin Mema je legjend I gjall te pershendes nga Prizreni Allahu qoft me ty ne gjdo hap te jetes.

 45. Kenny S.
  Kenny S.
  14 ditë më parë

  Te perkthehet ne gjuhen serbe, angleze, dhe franqeze!

 46. Dario Muli
  Dario Muli
  14 ditë më parë

  Kjo Jon per tu trishtuar unë kam prejardhjen nga Toplica.. 😢😭

 47. Era Jaha
  Era Jaha
  14 ditë më parë

  Une jom me origjin nga qyteti i Nishit,stergjysherit e min erdhen nga ky qytet ,vetem syergjyshi ime erdhi i vetum,sepse ai humbi te gjithe vllezrit e tij ne rrugetimin nga Nishi deri sa erdhen dhe u vendosen ne nje fshat te llapit..

 48. M M
  M M
  14 ditë më parë

  Kushe ju pruni Juve o bastard komunist hashimiviqi e ramoviqi me pdk

 49. yotuber rednblack
  yotuber rednblack
  14 ditë më parë

  Vendosini titra anglisht patjeter

 50. M M
  M M
  14 ditë më parë

  Kjo eshte tradradegji ti tregoni ramovicit e shokve

 51. Gen Tukici
  Gen Tukici
  14 ditë më parë

  Marin ban edhe nji dokumentar per Podgoricen ,largimet e Shqiptarve me forc nga ato troje ne vitet 1877 dhe shperngulja e atyre q sot njihen si Podgoriçan ne qytetin e Shkodres.

 52. Zaim Qafleshi
  Zaim Qafleshi
  14 ditë më parë

  Akademia Shqipetare duhet Te beje me Shum Sot.Por Kur ke Njerz Udheheqes Si Edvin Ramovici E Hashima kshtu ndosh sikur po e dim Te gjith!!!!

 53. M M
  M M
  14 ditë më parë

  Ta shikoj Rama bastardi i kombit bashk me hashimovicin e veselovicin

 54. AndroidGames
  AndroidGames
  15 ditë më parë

  Shum e vertet te paret e mi kan qene aty nga Aleksinci pikerisht te kufiri, por kan ikur nga Serbet gjat vitit 1878 me te gjithe te tjeret.

 55. Rrahim Drenasi
  Rrahim Drenasi
  15 ditë më parë

  Asgje s mund te fshe serbija sepse ka germadha hi gjesende qe jane fakte argumente deshmi qe aty kemi jetuar te paret tanr me shekuj.

 56. Mal Shatri
  Mal Shatri
  15 ditë më parë

  qaj plaku me uniform te ushtris serbe 100% eshte kriminel lufte edhe ka ftyr me dal me at uniform ne rrug

 57. Izet Mehmeti
  Izet Mehmeti
  15 ditë më parë

  🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱

 58. Izet Mehmeti
  Izet Mehmeti
  15 ditë më parë

  Respekt o marin mema

 59. albaner963
  albaner963
  15 ditë më parë

  🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱

 60. Sokol Lazri
  Sokol Lazri
  15 ditë më parë

  Armiqt e KOMBIT SHQIPTAR.jan Turko Greko Sllavozmi.

 61. L M
  L M
  15 ditë më parë

  Marin Respekt per Ty dhe Florent Hasanin si keni ber hulumtime për te drejten e popullit shiptar te debuar nga serrbia Kriminele. Por nuk oshtë Ber as nuk bëhet Asgjë nga shipria në ket drejtim për veq kto ingjizime qe jesin asgjë me shum sa për tju kujtuar Popullit Shiptar te Kosoves e Trojev Shiptare. E bëni ju po Ju Ju vet qa keni bër e qa po bëni per kto vende te Shiptarve .?!

 62. Alb Raider
  Alb Raider
  15 ditë më parë

  nje hulumtim nje ditor apo sa zgjati ky i juvi beri kaq shum zbulime paramendo te lejohen kerkime me afatgjate se qka do te dilte ne drite , respekt per juve Marin Mema dhe gjith stafit qe ishit aty

 63. Festim Dobra
  Festim Dobra
  15 ditë më parë

  Marim mema trim mi trima 🇦🇱

 64. Dirty OG
  Dirty OG
  15 ditë më parë

  Prej Molles Kuqe Tu derdhen Gjak t Kuq , Hala Jem Gjall Hala Jabuq ♥

 65. Bere KSMS
  Bere KSMS
  16 ditë më parë

  kjo videoo te postoet n Anglisht dhe shenoe Dua qe njerzit ta shikojn ma shum e ma shum tani qellimi eshte te zihet putin i gjall lufta sa ska filluar n gjyq nderkombtar tju dretohen Shqiptaret putin e shtetit russ

 66. UÇK
  UÇK
  16 ditë më parë

  RESPEKT T'pa fund per ty MARIN je i vetmi që po dukumenton! Të vërteten e trojeve SHQIPTARE💯❤

 67. Florena Kastrati
  Florena Kastrati
  16 ditë më parë

  Kastrat eshte mbiemri im kush mund ta ban ket qe

 68. Krasniqi Besim
  Krasniqi Besim
  16 ditë më parë

  Shqipetart i tremben nga vendi vet edhe varresat e tyre i zhduken po nuk mundin ta zhdukin Historin KURR.... Marin Mema, te deshiroj YMER te gjat o vlla se na knaqe shpirtin me te kalueren Shqiptare!

 69. arianit kryeziu
  arianit kryeziu
  16 ditë më parë

  Respekt e te lumte o Marin Mema 🇦🇱

 70. Elirjane Dakaj
  Elirjane Dakaj
  16 ditë më parë

  Flm shum Ju dua 🇦🇱✌

 71. Iljasa Arifi
  Iljasa Arifi
  16 ditë më parë

  Perkthene me titra gjermance englische

 72. Koli Qela
  Koli Qela
  16 ditë më parë

  Marin je i madh po me kto hajduten politikan qe kemi skemi shpresa qe trojet shqiptare te jen bashk per momentin

 73. Selmon Lulaj
  Selmon Lulaj
  16 ditë më parë

  Ju preshendes hallall Ju koft amo mirasht me pae politikanet ton

 74. mani s
  mani s
  17 ditë më parë

  Je shume i zoti ne punën tende Marin hisoria e kombit tone ka nevoje te ribëhet me fakte qe kane mbetur e pluhurosur ne harrese dhe jo pa qellim e gjitha kjo.

 75. Apolonia Fieri
  Apolonia Fieri
  17 ditë më parë

  Kjo gje ishte e ditur qe do ndodhte shqipetaret u tradhetuan prej turqve u lane ne meshire te fatit ishin te vetmit ne kto zona qe u kthyen ne musliman edhe per serbet ishin turq e jo shqipetare turku duhet ti kishte mbrojtur por nuke ndodhi

 76. Blerim Sejdiu
  Blerim Sejdiu
  17 ditë më parë

  Minuta 24:43 veq kqyrne me vemendje qeky pasardhs i shqiptarve doken

 77. Naser Kryeziu
  Naser Kryeziu
  17 ditë më parë

  🏳️‍🌈🇲🇪🇲🇰🇷🇺🇷🇸🏳️‍🌈

 78. Naser Kryeziu
  Naser Kryeziu
  17 ditë më parë

  👑🇦🇱🇽🇰👑

  1. 7
   7
   14 ditë më parë

   🇦🇱🇦🇱

  2. Δω Ωξ
   Δω Ωξ
   17 ditë më parë

   🇷🇸🇷🇸🇷🇸🇷🇸🇷🇸🇷🇸🇷🇸

 79. Kafa kafica
  Kafa kafica
  17 ditë më parë

  Shqiptare nga Toplica live IN PODUJEVO, and SERBS from Podujevo live in KURŠUMLIJA. Or you dont know history ?

 80. Kafa kafica
  Kafa kafica
  17 ditë më parë

  Jablanica, Toplica what that names means in Albanian ??? 😂😂😂 PROKUPLJE is the town of christian Saint PROKOPIS. What that mean in Albanian ??

  1. Kafa kafica
   Kafa kafica
   9 ditë më parë

   @Dua Lipa Albania Da, da...Kupinela, Limunko, Čoko Moko, Cmok, Leni, Rum Koktel...

  2. Dua Lipa Albania
   Dua Lipa Albania
   9 ditë më parë

   @Kafa kafica Me te vertet shume kriminela jeni por do te ju vije dita dhe do e kuptoni nje her e mir se kush jan Shqiptaret 😉😉😉

  3. Kafa kafica
   Kafa kafica
   9 ditë më parë

   @Dua Lipa Albania Popu Shimi ukrali biciklu, to ces razumeti...😏

  4. Dua Lipa Albania
   Dua Lipa Albania
   9 ditë më parë

   @Kafa kafica Hajt ik tani se asgje me fjal qfar thua nuk ndryshon kshtu qe largohu nga mediat Shqiptare dhe mos dikuto me

  5. Kafa kafica
   Kafa kafica
   9 ditë më parë

   @Dua Lipa Albania Russia is till Paštrik and Prokletije..😍🇷🇸, Rashka, Trachka. Russians are from Serbia not the opposite.

 81. Kafa kafica
  Kafa kafica
  17 ditë më parë

  Propaganda shqiptare. 💀

  1. Zed
   Zed
   15 ditë më parë

   Found the butthurt Yugoslav 😂

 82. ardit tidra
  ardit tidra
  17 ditë më parë

  Molla e kuqe. Prejardhja ime😎

 83. FSKツ TheHUNTER
  FSKツ TheHUNTER
  17 ditë më parë

  qeverit ton si shqipris e kosovs flejn po ashtu edhe evropa shtriga plak bashk me shtepin e bardh 😝😠😠

 84. FSKツ TheHUNTER
  FSKツ TheHUNTER
  17 ditë më parë

  😠😠😠😠😠😠

 85. Zeqirja Jakupi
  Zeqirja Jakupi
  17 ditë më parë

  Të lumtë Marin Mema për këto fakte që i zbardh. Të parët e mi kan prejardhje nga Masurica dhe jetojm në Kumanovë.

 86. Annikä Annikä
  Annikä Annikä
  17 ditë më parë

  🇦🇱🇦🇱💪💪💙

  1. Δω Ωξ
   Δω Ωξ
   17 ditë më parë

   🇷🇸🇷🇸🇷🇸🇷🇸🇷🇸🇷🇸💪💪💪💪

 87. artan marko
  artan marko
  17 ditë më parë

  Serbet e kane vertetuar shume here Karakterin e tyre Kriminal,qe ne Genocidin e Nishit e deri tek lufta Etnike e jugosllavise ne vitet 90 me Milloshevicin ,Populli Shqiptar thote nje shprehje e urte popullore,UJKU QIMEN E NDERON ,POR ZKONIN SE HARON .kjo eshte mese e pershtateshme per Serbet ????????????????????

 88. Halit Shehu
  Halit Shehu
  17 ditë më parë

  Ka nevojë vendi per një gazetar si ju të identifikohen trevat dhe historit e kombit shqiptar dikujt ti shkoj në mendje se ka pasur një Dardani dhe një popullsi autoktone Res per ju

 89. Visar Kalludra
  Visar Kalludra
  17 ditë më parë

  Po me rrqethet trupi kur e shoh mbiemrin tim ku tparet tane kane jetuar e sot smundemi lere me te jetojme por as te vizitojme nga pushtuesi serbosllav

 90. ISAK SALII
  ISAK SALII
  18 ditë më parë

  Shume ka edhe mbiemra serb Kastratovic..qe me shume gjasa jane shqiptare te asimiluar ne serb,bile kam degjuar qe disa rrefugjate (gjate luftes se kosoves) shqiptare kane shpetuar nga mbiemri kastrati..histori e dhimbshme

 91. Emanuela Lazaj
  Emanuela Lazaj
  18 ditë më parë

  Zoti te bekofte Marin Mema

 92. Palamudan Tvrdi
  Palamudan Tvrdi
  18 ditë më parë

  Albanians was collaborating with Turks. They cooperated with Turks against all christians on Balkan. When Serbia liberated south Serbia,Albanians have two choices : convert to christianity and stay in Serbia or to leave territory. Most of them choice to be muhajir...because under Ottoman empire muslims not pay tax ( jizya).

 93. Faton Ademi
  Faton Ademi
  18 ditë më parë

  Cdo popull i ka pat vendet e veta dhe kane jetuar vendet tjera. Shqiptaret jane debuar nga Manastiri Maqedoni, nga mesi i Maqedonis, serbija qendrore etj. Ajo ka kalu efhe keta skan faj qe nuk e din se kto debime nga Nishi kan ndodhur shekullin e 19, dhe jo cdo kush e di historine mire. Ajo ka kalu dhe skemi cfare te bejm. Duhet te jetojm ne te ardhmen dhe jo te kaluaren be torllak. Serbet, Bullgaret, Kroatet, dhe krejt popujt kane jetuar dikur vendetl tjera por nuk jetojn me. Sa per pyetjen, ne Nish ke 15 mij deri 25 mij shqiptar por jo gjith jane te paraqitur. Kto krejt jetojn ne qytet e jo neper fshatra. Dardanet kane jetu ne Kosov shekullin e 4t, pastaj jetuan serbet dhe prap shekullin e 18, Shqiptaret u shperngulen ne Kosov. Duhet te meresh me te ardhmen e jo cfare ka ndodh. Mos prit kto ti din krejt per shqiptaret se ato vet nuk jane

 94. ALBANIA EAGLE
  ALBANIA EAGLE
  18 ditë më parë

  🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇽🇰🇽🇰🇽🇰🇽🇰

 95. eagle alb
  eagle alb
  18 ditë më parë

  Faleminderit per kto dokumentare Marin, ne kemi harru se kush jemi. Cdo Shqiptar duhet ta dije sa cfare kane kaluar paraardhesit tone.

 96. Bardhok Brushtulli
  Bardhok Brushtulli
  18 ditë më parë

  MARIN JE IMADH BRAVO

 97. Behar Berisha
  Behar Berisha
  18 ditë më parë

  Ishallah do Zoti sa ma shpejt do bashkohemi. Do kisha pas deshir qe qdo Shqiptar ta perkrah ket enderr.

 98. I Llapi
  I Llapi
  18 ditë më parë

  Respekt per ju Marin dhe kolegun tend Llapianin Florent Hasanin shendet jeni te mrekullushem.

 99. TiTAN Online
  TiTAN Online
  18 ditë më parë

  Bravo i nderuari Mema E politikanve t’Shqipnis e t’Kosoves TURP ju koft qe bashkpunoni me shkie!!!!

 100. Klodian Joca
  Klodian Joca
  18 ditë më parë

  marin mema trim